Kadıköy Parke – Kadıköy Parke Ustası
Kadıköy / İstanbul

Parke Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır ?

Parke döşemelerde zamanla meydana gelen çizik ve hasarları tamir ederek, parkelerinizin yeniden daha bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Halı döşemeler gibi diğer birçok döşeme seçeneklerinde meydana gelen hasarların çözümü, bu zemin kaplamalarını tamamen değiştirmektir. Oysaki parke zeminlerde böyle bir sorun yoktur. Parkelerinizin çizilen ve hasar alan kısımlarını bizden destek alarak tamir ettirebilir veya basit sorunları evinizde kendiniz de onarabilirsiniz.

Parke Döşeme Tamir Süreci

Ahşap ve laminat parke döşemelerinin onarım süresi, mevcut hasarlara göre değişir Parke döşemelerin restorasyonu üç önemli aşamaya bölünür. Ahşap ve laminat parke modelleri için uygulanan üç aşamalı bakım ve onarım basamakları şöyledir:

  1. Hasar Tespiti: Parke üzerine yapışan yabancı nesneleri çıkarın ve üzerine serdiğiniz halıları kaldırın. Ardından parke döşemelerinizdeki hasarlı ve çizik bölgelerin hepsini tespit edin.
  2. Zımpara: Parkelerinizdeki ufak tefek sorunları zımpara yardımıyla giderebilirsiniz. Parke üzerindeki çizikler için bu bölgeleri zımparaladıktan sonra, cila uygulayın ve parkenizi kullanmaya devam edin. Eğer hasarın tamir edilmesi gerekiyorsa, üçüncü aşamaya geçin. Parkeler üzerindeki çıkmayan lekeler için de zımpara yapılabilir.
  3. Parke Onarımı: Ahşap ve laminat parkelerinizin yüzeyinde zamanla meydana gelen hasarları tamir etmek için, profesyonel parke onarım firmalarından yardım alabilirsiniz. Parke onarımı bittikten sonra, yeni bir koruyucu üst kat uygulanması gerekebilir. Parkelerinizin üzerine sürülen koruyucu cilanın tamamen kurumasını bekleyin.

Profesyonel Parke Onarımı

Hasarlı parke döşemelerinizin bakım ve onarımı için profesyonel ellerden yardım alabilirsiniz. Ahşap parke restorasyonu basit bit görev gibi görünse de, yapılacak bazı yanlışlar zeminde kalıcı hasarlara neden olabilir. O nedenle, parkelerinizi kendiniz tamir etmeden önce iyi bir araştırmalı yapmalı ve pişman olmamak için doğru bir karar almalısınız. Eğer parkelerinizin onarımını profesyonel bir şekilde gerçekleştireceğinizi düşünmüyorsanız, pişman olmamak adına profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Para ya da zaman; hangisi sizler için daha değerliyse ona göre karar vermenizde fayda vardır.

Parke onarımı öncesinde zaman ve maliyeti inceleyin. Daha önce parke onarımı yapmayan acemi biri, parke döşemelerinde daha büyük maddi hasara yol açabilir. Parke onarım sürecinde en büyük zorluklardan biri, mevcut yüzeyi kaldırmaktır. Bu aşamada zemine zarar verebilirsiniz.

Ahşap döşeme onarımında profesyonel olmayan kişiler, ahşap parke tamiri esnasında bazı büyük hasarlara yol açabilirler. Ahşap parke onarımında çok daha hassas bir işçilik gerekmektedir. Ahşap parkelerin tamiri için gerekli tüm malzemelerin elinizin altında olması gerekir.

Yoksa tamir aşamasında çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Kendi işçilik yeteneğinize güveniyorsanız, ahşap parkelerinizi onarmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde, çok daha fazla masrafa yol açacak hatalar yapabilirsiniz ve parkelerinizin görünümünde bazı kusurlar meydana gelebilir.

Uzman ellerden yardım alarak, ahşap ve parkelerinizdeki hasar ve çiziklere karşı olağanüstü sonuçlar alabilirsiniz ve parkelerinizi uzun yıllar daha güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.